FORGOT YOUR DETAILS?

شهر هوشمند و پایش کیفیت هوا و صوت

راهکارهای محیط زیستی برای بهبود زیرساخت های شهر هوشمند

پایش کیفیت هوا در شهر هوشمند

مسئله مورد توجه

درصد قابل توجهی از جمعیت ایران در شهر ها ساکن هستند. گسترش شهرها منجر به افزایش خودروها ، افزایش تولید صنعتی و جنگل زدایی سریع شده است. در نتیجه ، آلودگی هوا و محیط زیست به مرحله نگران کننده رسیده است. یکی از ویژگیهای اساسی شهرهای هوشمند فراهم کردن محیط زیستی پایدار است. شهرنشینی سریع و صنعتی شدن باعث شده است تا پایش پارامترهای محیط زیستی از اهمیت بالایی برخوردار باشد. مشکل اصلی در این پایش ، دستیابی به اطلاعات در زمان واقعی از طریق تجهیزاتِ پایش پایدار و دقیق است.

مفهوم کلی

شهرهای هوشمند، فضاهای شهری هستند که با ارائه یک محیط تمیز و پایدار ، کیفیت زندگی مناسب را برای شهروندان خود فراهم می کنند. در یک شهر هوشمند نظارت بر شرایط محیطی برای شناسایی منابع آلودگی و کاهش آنها ضروری است. می توان شبکه ای از حسگرها را برای نظارت بر کیفیت هوا و پارامترهای هواشناسی در سطح شهر مستقر کرد. از طریق شناسایی منابع آلودگی ، مسئولین شهری می تواند اقدامات اصلاحی را انجام داده و سلامت محیط زیست خود را بهبود بخشند. با نصب سیستم های تشخیص فاجعه مانند سیستم های هشدار سیل و بارندگی ، در صورت بروز یک رویداد فاجعه بار ، شهروندان می توانند از قبل با خبر شده باشند.این امر مسئولین را قادر می سازد تا برای زیرساخت ها و برنامه ریزی های راهبردی، تصمیمات داده محور بگیرند.

پارامترهای پایش کیفیت هوا و صوت

PM2.5, PM10

ذرات معلق

SO2

در اکسید گوگرد

O3

ازن

NO, NO2. NOx

اکسیدهای نیتروژن

CO

مونوکسید کربن

Light/UV

تشعشع

Rain

باران

Meteo

دما، رطوبت، فشار

Noise

صدا

H2S

سولفید هیدروژن

راهکارهای پیشنهادی

سیستم Polludrone  کمپانی Oizom یک راه حل 360 درجه برای اندازه گیری غلظت آلاینده های محیطی مانند PM2.5 ، PM10 ، CO ، NOx ، SOx وO3 در یک محیط شهری می باشد. Polludrone  پارامترهای هواشناسی مانند سر و صدا ، دما ، رطوبت ، فشار محیط ، بارندگی و سیل را نیز کنترل می کند و داده ها را به صورت بلا درنگ (real time) از طریق یک پروتکل ارتباط بی سیم به یک بستر ابری منتقل می کند. منبع انرزی این تجهیزات کاملاً خورشیدی بوده و دارای باتری پشتیبان طولانی مدت است. محفظه ی با IP65، این تجهیز را برای برای استفاده در شرایط سخت محیطی مناسب کرده است. داده های Polludrone در قالب های مورد نظر مانند گزارش ، هشدار ، نقشه های گرمایی ، تجزیه و تحلیل روند و غیره در دسترس و قابل تجزیه و تحلیل است.

تاثیرات بلند مدت

مسئولان شهر هوشمند قادر به نمایش و تحلیل وضعیت محیطی شهر بر روی نقشه GIS یا CCC (مرکز فرمان و کنترل) هستند و با استفاده از داده های سیستم های پایش کیفیت هوا ، تصمیمات داده محور برای سلامتی بهتر شهروندان و محیط زیست پایدار امکان پذیر می شود. مقامات شهری می توانند میزان مواجهه شهر با آلودگی را بررسی کرده و یک برنامه استراتژیک برای توسعه پایدار شهری و برنامه ریزی مسیرهای حمل و نقل تهیه کنند.

TOP